Opowieść o losach Aleksandra Fila ze wsi Ciemno, komendanta obwodu Lubartów Okręgu Lublin BCh. Aresztowany przez NKWD w grudniu 1944 został zesłany w głąb ZSRR. Po powrocie był prześladowany przez władze komunistyczne i musiał uciekać na ziemie zachodnie. Mało opowiadał o tamtym czasie rodzinie.
Po latach spisywał swoje wspomnienia, na które już po jego śmierci natrafiły jego córki. Jedna z nich, Wiesława Piosik napisała o ojcu książkę, próbowała tez czegoś dowiedzieć się od członków rodziny rozsianych po całej Polsce. Aby przekazać im niezwykłą historię ojca, zorganizowała zjazd rodzinny, na który przybyło blisko 100 osób.
