23 października 1944 roku na posiedzeniu PKWN podjęto decyzję o utworzeniu Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W mieście zniszczonym przez wojnę brakowało wszystkiego: kadry, lokali, pomocy naukowych itd., ale za to były wielkie chęci. Organizatorem i pierwszym rektorem został prof. Henryk Raabe – zoolog, działacz społeczny i polityk.
Ostatnie z tej serii:
2024-12-26
Historyczka sztuki Romana Rupiewicz od lat prowadzi wykłady na temat sztuki wczesnochrześcijańskiej dla różnych grup społecznych, a także przedstawicieli innych kultur. Tuż przed Świętami badaczkę odwiedziła Katarzyna Michalak, by posłuchać,...
2024-12-25
Opowieść o dwóch schorowanych paniach: matce i córce, które nawzajem sobie pomagają, mogą też liczyć na pomoc innych dobrych ludzi. O bezradności, chorobach i nadziei, którą mimo wszystko można odnaleźć.
2024-12-23
Reportaż o Władysławie Grochowskim - prezesie firmy Arche, filantropie. Odbierając prestiżową nagrodę przyznaną przez ONZ za pomoc uchodźcom Władysław Grochowski powiedział, że ma wątpliwości, czy jednym celem prowadzania firmy jest...
2024-12-22
O historii kolęd, ich wartościach i zaletach wspólnego kolędowania opowiada wykładowca muzyki w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie ks. Tomasz Lisiecki.
2024-12-19
Nie wystarczy, aby szkoła była „fabryką wiedzy”. Powinna być przede wszystkim „placówką wychowawczą”, gdzie liczą się relacje, atmosfera, zaufanie i empatia. Taką szkołę tworzyła nauczycielka Maria Mikketowa.